GC220A12-AD1
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GC220A12-AD1
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 13.6V 13.5A
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Termination Style Rectangular Connector
Charge Current - Max 13.5A
Number of Cells 1
Approval Agency CB, CE, cULus, GS, UL
Battery Cell Size 12V
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 8.27" L x 3.35" W x 1.81" H (210.00mm x 85.00mm x 46.00mm)
Product Status Active
Weight 1100 g
Voltage - Nominal 13.6V
Series GC220
Type Desktop
Charge Time -
Battery Chemistry Lead Acid, Lithium-Ion
Power - Max 183.6W
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features LED Indicator
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264VAC