Home / Ceramic Capacitors / GCM1885C2AR91BA16J
minImg
GCM1885C2AR91BA16J
Murata Electronics
Product No:
GCM1885C2AR91BA16J
Description:
CAP CER 0.91PF 100V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.91 pF