Home / Ceramic Capacitors / GCM188L81H271MA03D
minImg
GCM188L81H271MA03D
Murata Electronics
Product No:
GCM188L81H271MA03D
Description:
CAP CER 270PF 50V X8L 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X8L
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 270 pF