Home / Ceramic Capacitors / GCM188R71E562JA37D
minImg
GCM188R71E562JA37D
Murata Electronics
Product No:
GCM188R71E562JA37D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 5600PF 25V X7R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series GCM
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 5600 pF