Home / Ceramic Capacitors / GCM2165C1H161FA16J
minImg
GCM2165C1H161FA16J
Murata Electronics
Product No:
GCM2165C1H161FA16J
Description:
CAP CER 160PF 50V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GCM
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 160 pF