Home / Ceramic Capacitors / GCM2165G2A101GA16J
minImg
GCM2165G2A101GA16J
Murata Electronics
Product No:
GCM2165G2A101GA16J
Description:
CAP CER 100PF 100V X8G 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X8G
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 100 pF