Home / Fixed Inductors / GLFR1608T1R0M-LR
minImg
GLFR1608T1R0M-LR
TDK Corporation
Product No:
GLFR1608T1R0M-LR
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 900MA 80 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 230mA
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Inductance 1 µH