GMC19DREI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
GMC19DREI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 38
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Type Full Bellows
Termination Solder Eyelet(s)
Gender Female
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 19
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)