GMC31DRAI-S734
Sullins Connector Solutions
Product No:
GMC31DRAI-S734
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 62
Color Black
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Type Full Bellows
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Card Thickness 0.031" (0.79mm)
Number of Positions/Bay/Row 31
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)