GMC60DREH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
GMC60DREH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FML 120POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 120
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Type Full Bellows
Termination Solder Eyelet(s)
Gender Female
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 60
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)