GS25B28-P1J
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GS25B28-P1J
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 25W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approval Agency CB, CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, TUV
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 890mA
Series GS25B (25W)
Power (Watts) 25 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 28V
Standard Number 60950-1
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC