GSM160A12-R7B
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GSM160A12-R7B
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 138W
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Polarization -
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class I)
Output Connector Power DIN, 4 Pin
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.0mm x 72.0mm x 35.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 11.5A
Series GSM160A (160W)
Power (Watts) 138 W
No Load Power Consumption 150mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 47.2" (1.20m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Package Box
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC