GSM40B48-P1J
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GSM40B48-P1J
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 40W
In Stock : 32
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 4.92" L x 2.36" W x 1.26" H (125.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 840mA
Series GSM40B (40W)
Power (Watts) 40 W
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 48V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Package Box
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC