GSM60E24-P1J
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GSM60E24-P1J
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 60W
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approval Agency CB, CE, EAC, TUV
Input Connector KSC 8305
Size / Dimension 2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.5A
Series GSM60E (60W)
Power (Watts) 60 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized Europe
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency 88%
Voltage - Output 24V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Package Box
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC