GSM60U05-P1J
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GSM60U05-P1J
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W
In Stock : 85
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approval Agency CB, FCC, UR
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6A
Series GSM60U (60W)
Power (Watts) 30 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized North America
Cord Length 39.4" (1.00m)
Efficiency 80%
Voltage - Output 5V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Package Box
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC