GST40A12-P1JR
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GST40A12-P1JR
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W
In Stock : 53
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Polarization Positive Center
Form Desktop (Class I)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approval Agency BIS, BSMI, CB, CCC, CE, cULus, EAC, GS, KC, PSE, RCM, SIRIM
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 4.92" L x 1.97" W x 1.24" H (125.0mm x 50.0mm x 31.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 3.34A
Series GST40A (40W)
Power (Watts) 40 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 39.4" (1.00m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC