H2.4-R-SR2-IN(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
H2.4-R-SR2-IN(20)
Description:
CONN 2.4MM RCPT 42.5OHM COMPRESS
User Guide
Center Contact Plating Gold
Dielectric Material Polyetherimide (PEI)
Center Contact Material Beryllium Copper
Ingress Protection -
Mating Cycles 500
Product Status Active
Includes -
Number of Ports 1
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Connector Type Receptacle, Female Socket
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Insertion Loss -
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Threaded
Mounting Feature -
Series 2.4mm
Cable Group -
Body Material Stainless Steel
Connector Style 2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Housing Color Silver
Shield Termination Screw
Package Bulk
Body Finish -
Impedance 50Ohm
Contact Termination Compression
Frequency - Max 50 GHz