H2.4-R-SR2-S
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
H2.4-R-SR2-S
Description:
CONN 2.4MM RCPT 50OHM COMPRESS
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Contact Plating Gold
Dielectric Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Material Beryllium Copper
Ingress Protection -
Mating Cycles -
Connector Type Receptacle, Female Socket
Features Mounting Hardware
Operating Temperature -
Fastening Type Threaded
Mounting Feature Flange
Series 2.4mm
Cable Group -
Body Material Stainless Steel
Connector Style 2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Housing Color Gold
Shield Termination Screw
Package Bag
Body Finish Gold
Impedance 50Ohm
Contact Termination Compression
Frequency - Max 50 GHz