HB1020-2R5505-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HB1020-2R5505-R
Description:
CAP 5F -10% +30% 2.5V T/H
In Stock : 785
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.878" (22.30mm)
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" Dia (10.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100Hz
Series HB
Package / Case Radial, Can
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 5 F