HCM0503-1R0-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM0503-1R0-R
Description:
FIXED IND 1UH 10.1A 11.44MOHM SM
In Stock : 1809
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 11.44mOhm Max
Inductance 1 µH