HCM1305-1R8-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1305-1R8-R
Description:
FIXED IND 1.8UH 21A 4.6 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 40A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 21 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.6mOhm Max
Inductance 1.8 µH