HCM1707-1R5-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1707-1R5-R
Description:
FIXED IND 1.5UH 40A 2.15MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 40A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 40 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.15mOhm Max
Inductance 1.5 µH