Home / Fixed Inductors / HCM1A0703-4R7-R
minImg
HCM1A0703-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0703-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 4.1A 40MOHM SMD
In Stock : 1863
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 8.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 4.7 µH