Home / Fixed Inductors / HCM1A0703V2-1R2-R
minImg
HCM1A0703V2-1R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0703V2-1R2-R
Description:
FIXED IND 1.2UH 9A 9.9 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 9.9mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series HCM1AV2
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 35MHz