Home / Fixed Inductors / HCM1A0805-470-R
minImg
HCM1A0805-470-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0805-470-R
Description:
FIXED IND 47UH 1.8A 160MOHM SMD
In Stock : 2940
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Inductance 47 µH