Home / Fixed Inductors / HCM1A0805V2-220-R
minImg
HCM1A0805V2-220-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0805V2-220-R
Description:
IND MP 22UH 4.6A 2 PADS SMT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Inductance 22 µH
Series HCM1AV2
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6.5MHz