Home / Fixed Inductors / HCM1A1104-5R6-R
minImg
HCM1A1104-5R6-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1104-5R6-R
Description:
FIXED IND 5.6UH 6.6A 17MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Inductance 5.6 µH