Home / Fixed Inductors / HCM1A1105V2-120-R
minImg
HCM1A1105V2-120-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1105V2-120-R
Description:
FIXED IND 12UH 5A 35.9 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 35.9mOhm Max
Inductance 12 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 9MHz