Home / Fixed Inductors / HCM1A1105V2-4R7-R
minImg
HCM1A1105V2-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1105V2-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 13.5MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 13A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 13.5mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series HCM1AV2
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz