Home / Fixed Inductors / HCM1A1307-4R7-R
minImg
HCM1A1307-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1307-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 11A 7.5MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.539" L x 0.512" W (13.70mm x 13.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 7.5mOhm Max
Inductance 4.7 µH