Home / Fixed Inductors / HCM1A1307V2-8R2-R
minImg
HCM1A1307V2-8R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1307V2-8R2-R
Description:
FIXED IND 8.2UH 10A 11.85MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 14A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 11.85mOhm Max
Inductance 8.2 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 8MHz