Home / Fixed Inductors / HCM1A1707-4R7-R
minImg
HCM1A1707-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1707-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 18A 4.72MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 20A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 18 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 4.72mOhm Max
Inductance 4.7 µH