Home / Fixed Inductors / HCM1A1707V2-4R7-R
minImg
HCM1A1707V2-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A1707V2-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 18A 4.72MOHM SMD
In Stock : 104
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 27A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 18 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 4.72mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series HCM1AV2
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 12MHz