Home / Fixed Inductors / HCM1A2213V2-100-R
minImg
HCM1A2213V2-100-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A2213V2-100-R
Description:
FIXED IND 10UH 20A 4.1 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 32.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 20 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 4.1mOhm Max
Inductance 10 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7MHz