Home / Fixed Inductors / HCM1A2213V2-820-R
minImg
HCM1A2213V2-820-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A2213V2-820-R
Description:
FIXED IND 82UH 7A 34.3 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 9.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 34.3mOhm Max
Inductance 82 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2MHz