Home / Fixed Inductors / HCM2213V2-4R7-R
minImg
HCM2213V2-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM2213V2-4R7-R
Description:
IND MP 4.7UH 37A 2 PADS SMT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 37A
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 33 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.85mOhm
Inductance 4.7 µH