Home / Crystals / HCM4920000000AHJT
minImg
HCM4920000000AHJT
Citizen Finedevice Co Ltd
Product No:
HCM4920000000AHJT
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Frequency Stability ±100ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Ratings -
Series HCM49
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr Citizen Finedevice Co Ltd
Frequency 20 MHz