HCMA0503-5R6-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCMA0503-5R6-R
Description:
FIXED IND 5.6UH 4.3A 70.6MOHM SM
In Stock : 6130
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 70.6mOhm Max
Inductance 5.6 µH