HCMA1104-1R5-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCMA1104-1R5-R
Description:
FIXED IND 1.5UH 16A 4.2 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 32A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max
Inductance 1.5 µH