HCV1206-1R0-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCV1206-1R0-R
Description:
FIXED IND 1UH 14A 4.6 MOHM SMD
In Stock : 168
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 24.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 14 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.480" L x 0.386" W (12.20mm x 9.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.6mOhm
Inductance 1 µH