HD12-6.8-AG
Bel Power Solutions
Product No:
HD12-6.8-AG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 82W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.00" L x 4.87" W x 3.28" H (228.6mm x 123.7mm x 83.3mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 6.8 A
Series Linear D
Power (Watts) 82W
Type Linear
Efficiency 55%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, Remote Sense
Package Bulk
Voltage - Input 100, 120, 220, 230, 240 VAC