HDR127MET40F-G-V-TH
Chip Quik Inc.
Product No:
HDR127MET40F-G-V-TH
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
1.27 MM 40 PIN VERTICAL FEMALE H
User Guide
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Chip Quik Inc.
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)