Home / Coaxial Cables (RF) / H.FLA-UFLHF6-066N2-A-50
minImg
H.FLA-UFLHF6-066N2-A-50
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
H.FLA-UFLHF6-066N2-A-50
Description:
CBL ASSY H.FL-U.FL PLG-PL 1.969"
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable Type 1.32mm OD Coaxial Cable
1st Connector H.FL Plug, Right Angle
2nd Contact Gender Female
Overall Impedance 50 Ohms
Ingress Protection -
Color Black
2nd Connector U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
1st Connector Mounting Type Free Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature -
Product Status Active
2nd Connector Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Series U.FL
Length 1.969" (50.00mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
1st Contact Gender Female
1st Connector Mounting Feature -
Style H.FL to U.FL (UMCC)
Features -
Package Bulk
Frequency - Max 8 GHz