HHXA250ARA560MF61G
Chemi-Con
Product No:
HHXA250ARA560MF61G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM HYB 56UF 20% 25V SMD
In Stock : 4346
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm
Ratings AEC-Q200
Series HXA
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 56 µF