HHXE630ARA560MJA0G
Chemi-Con
Product No:
HHXE630ARA560MJA0G
Description:
CAP ALUM HYB 56UF 20% 63V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 56 µF