HK100518NK-T
Taiyo Yuden
Product No:
HK100518NK-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 18NH 310MA 550MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 310 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Inductance 18 nH
Series HK
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.1GHz