HLMP-AL70-Z20DD
Broadcom Limited
Product No:
HLMP-AL70-Z20DD
Manufacturer:
Broadcom Limited
Package:
5mm Oval
Batch:
Datasheet:
Description:
LED AMBER DIFFUSED 5MM OVAL T/H
User Guide
Wavelength - Dominant 590nm
Configuration Standard
Lens Transparency Diffused
Viewing Angle 70°, 30°
Color Amber
Current - Test 20mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 3300mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 8.90mm
Supplier Device Package 5mm Oval
Lens Style Oval with Domed Top
Series -
Package / Case Radial
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Features -
Lens Color Amber
Wavelength - Peak 594nm
Package Tape & Box (TB)
Lens Size 5.20mm x 3.80mm