HLMP-LM61-X20ZZ
Broadcom Limited
Product No:
HLMP-LM61-X20ZZ
Manufacturer:
Broadcom Limited
Package:
4mm Oval
Description:
LED GREEN DIFFUSED 4MM OVAL T/H
User Guide
Wavelength - Dominant 525nm
Configuration Standard
Lens Transparency Diffused
Viewing Angle 100°, 50°
Color Green
Current - Test 20mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 2930mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 9.96mm
Supplier Device Package 4mm Oval
Lens Style Oval with Domed Top
Series -
Package / Case Radial
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Features -
Lens Color Green
Wavelength - Peak 516nm
Package Tape & Box (TB)
Lens Size 3.70mm x 2.90mm