Home / Fixed Inductors / HMLQ20160H-1R0MDR
minImg
HMLQ20160H-1R0MDR
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
HMLQ20160H-1R0MDR
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1UH 2.7A 96 MOHM SMD
In Stock : 4681
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 96mOhm Max
Inductance 1 µH