HN0610300000G
Amphenol Anytek
Product No:
HN0610300000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM
User Guide
Insulation Height 0.512" (13.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 10 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 14-26 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 6
Number of Positions 6
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Orange
Wire Strip Length 10-11mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HN
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)